Kaasunsäästäjä Optimator AirLiquide Altop- ja Albee pikalitinkaasupulloille
Optimator-kaasunsäästäjä on AirLiquiden korkealaatuinen lisävaruste ALTOP- ja Albee-pullojen käyttäjille. Sen tarkoituksena on vähentää hitsauksen alussa syntyvää kaasuryöppyä, joka muutoin aiheuttaa turhaa kulutusta ja kustannuksia. Optimator säätää kaasun virtauksen automaattisesti ja pitää sen tasaisena, mikä johtaa huomattaviin säästöihin pitkässä käytössä sekä vakaampaan hitsauskaareen.
Optimator on helppo kiinnittää pikalitinjärjestelmään ilman työkaluja. Se sopii MIG/MAG- ja TIG-hitsaukseen, ja se on erityisen hyödyllinen sarjahitsauksessa tai tilanteissa, joissa hitsipisteitä on paljon. Laite parantaa hitsin laatua vähentämällä turbulenssia ja varmistamalla, että suojakaasu muodostaa tasaisen suojakentän valokaaren ympärillä.
Tekniset tiedot
-Joka kerta kun polttimen liipaisinta painetaan,syntyy painepurkaus,minkä seurauksena kaasunvirtaus kasvaa ja suojakaasua menee hukkaan.
-Optimator on kaksivaiheinen kaasunsäädin laadukkaaseen suojakaasuhitsaukseen.Optimator postaa aloituspuhalluksen joka normaalisti syntyy kaasukaarihitsauksen alkuvaiheessa.
-Aloituspuhalluksen poistuminen vähentää kaasunkulutusta n. 30-40%
-Parempi hitsauksen laatu,aloituksen huokosvaara pienenee.
-Pidempi pullonvaihto väli.
-Altop-Albee Optimator asennetaan nykyisen pikaliittimen ja pullon väliin.





